EMSoft
EMSOFT: MEDIA - AKTUALNOŚCI
POWRÓT
» dział "media"
» archiwum newsów

LIPIEC 2004TV Puls: Powrót do korzeni (31.07)

29 lipca Krajowa Rada Radiofonii zadecydowała o wydaniu spółce Telewizja Puls Sp. z o.o., będącej własnością Warszawskiej Prowincji Ojców Franciszkanów, nowej koncesji na nadawanie programu telewizyjnego. Decyzję podjęli niemal jednogłośnie wszyscy członkowie Rady, przeciwny był jedynie Włodzimierz Czarzasty. Stacja będzie mogła nadawać drogą satelitarną i naziemnie w Warszawie, Łodzi, Krakowie, Bielsku-Białej, Częstochowie, Skierniewicach i Gorlicach.

Co ciekawe, według nowej koncesji TV Puls nie ma być, jak dotychczas, kanałem ogólnym, a emitować program o tematyce społeczno-religijnej. Tego typu wniosek złożyli sami Franciszkanie. Prostymi słowy - oznacza to powrót do takiej formuły kanału, jaką pamiętamy z dawnej Telewizji Niepokalanów (lub też - już za czasów Pulsu - czysto powtórkowego Niepokalanowa II).

Pozostaje zatem pytanie - po co w 2001 roku zrobiono tyle szumu powołując do życia Telewizję Familijną. Po co rok później równie głośnym echem odbiło się poszukiwanie nowego producenta programu? Czyż nie lepiej było w ogóle nie "bawić się" (bo poważne ono na pewno nie było) w prowadzenie komercyjnej telewizji? Przecież TV Niepokalanów mogła działać do dziś nieprzerwanie od 1996 roku, nie robiąc tyle zamieszania wokół siebie.

TV Puls już teraz bardziej przypomina skromną telewizję o profilu społeczno-religijnym niż kanał ogólny. Wielu jej widzów po nowej koncesji spodziewało się z pewnością rozwoju tej telewizji - coraz bardziej atrakcyjnego programu o różnorodnej tematyce, może nawet w przyszłości konkurencji z prawdziwego zdarzenia dla innych stacji prywatnych. Obecnie jednak stało się faktem, że TV Puls nie zamierza iść w tym kierunku. Spodziewajmy się raczej czegoś na kształt nowej Telewizji Trwam. Tylko czy takiego zawężenia sobie pola do działania przez nadawcę nie możnaby określić po prostu, mówiąc potocznie: pójściem na łatwiznę?Zmiany w telewizyjnej Jedynce (29.07)

W związku z niedawnym objeciem przez Macieja Grzywaczewskiego funkcji szefa Programu I TVP, w czołowym kanale telewizji publicznej spodziewać się możemy naprawdę sporej rewolucji. W ciągu najbliższych tygodni w stacji będą stopniowo wprowadzane nowe porządki, największe zaś zmiany planowane są oczywiście na wrzesień. Jedno jest pewne - na tak odważne posunięcia nie zdobył się żaden z szefów TVP od dobrych kilku lat.

Zmiany nie ominą przede wszystkim programów informacyjnych i publicystycznych. Planowane jest powołanie nowego szefa "Wiadomości", a także kolejna już zmiana sceonografii i oprawy graficznej programu. Ponadto już 2 sierpnia na antenę powróci wieczorne wydanie dziennika, zdjęte z anteny kilka lat temu. Pojawi się ono w miejsce wprowadzonego wówczas "Monitora Wiadomości". Wieczorne wydanie serwisu nie będzie już zawierało rozmów z goścmi, za to szerzej niż pozostałe ma informować o wydarzeniach gospodarczych. Program emitowany będzie około godziny 23.00. W ciągu dnia pojawiać się mają ponadto wydania fleszowe (takie również już kiedyś gościły na antenie TVP 1 - wprowadzone zostały jednocześnie z "Monitorem Wiadomości"). Podobny do "Monitora" los czeka od września także "Tygodnik Polityczny Jedynki", "Gościa Jedynki" i program "Woronicza 17". Ich usuniecie z ramówki dyrektor TVP 1 tłumaczy tym, że bywają źle kojarzone - prawdopodobnie dlatego, iż wprowadzono je za kandencji poprzedniego prezesa TVP.

Jednocześnie jednak z anteny schodzi program dużo starszy niż rządy Kwiatkowskiego - "Kabaret Olgi Lipińskiej". O ile w przypadku wyżej wymienionych programów można jedynie nieśmiało przypuszczać, że znikają z przyczyn politycznych, o tyle zdjęcie tej audycji wyraźnie sprawia wrażenie, że była ona po prostu dla kogoś niewygodna.

Poza wyżej wymienionymi audycjami TVP rezygnuje także z tradycyjnych już "wejść" prezenterskich. Prezenterzy Jedynki mają trafić teraz do redakcji różnych programów, takich jak "Teleexpress" czy "Wiadomości".

Oczywiście Jedynka nie może pozostać bez magazynów wpublicytycznych. Na antenie pojawić się mają zupełnie nowe programy. Studyjne rozmowy na aktualne tematy polityczne z zaproszonymi do studia gośćmi ma prowadzić Monika Olejnik. Jej program będzie podobno emitowany od poniedziałku do czwartku po godz. 20. Na temat drugiego programu trwają jeszcze rozmowy z Jackiem Żakowskim, któremu TVP proponuje objęcie funkcji jego prowadzącego.

Duże zmiany szykują się w niedzielnej ramówce Programu I. Ma do niej trafić emitowana z samego rana Msza Święta. Również na niedzielę ma zostać przeniesiony magazyn "Pegaz", jak również pasmo dokumentalne dotychczas nadawane w poniedziałki po 20.00. Prawdopodobnie ta zmiana spowoduje emisję poniedziałkowego "Teatru TV" we wcześniejszych godzinach.

Bardzo wiele posunięć TVP - jak choćby rezygnacja z wejść antenowych między programami - wygląda mi na próbę upodobnienia Jedynki do stacji komercyjnych. Potwierdzają to nieoficjalne jeszcze informacje o planowanym wprowadzeniu do TVP 1 formatów znanych do tej pory tylko z telewizji prywatnych. Dlatego z jednej strony - od września w Telewizji Polskiej może być naprawdę ciekawie. Z drugiej jednak - szefostwo TVP powinno mimo wszystko umieć rozróżniać rolę telewizji publicznej od roli stacji komercyjnej. A granica między nimi najwyraźniej zaczyna u nas powoli zanikać.TVN Style od 1 sierpnia (14.07)

Wiadomo już, kiedy wystaruje nowy kanał tematyczny Grupy ITI. TVN Style to stacja adresowana do kobiet w różnym wieku, zajmujący się zróżnicowaną tematyką. Widzowie zobaczą tu min. programy o modzie, zdrowiu, urodzie czy kulinariach. TVN Style to już siódmy kanał spod znaku TVN. Ma on być dostępny przez sieci kablowe i na platformach cyfrowych.TTK wraca do Trójmiasta (14.07)

Wygląda na to, że po wielu latach Trójmiasto doczekało się wreszcie telewizji z prawdziwego zdarzenia. W tym tygodniu w Gdańsku rozpoczyna działanie kolejna stacja spod znaku Twojej Telewizji Kablowej. TTK to jedna z najstarszych stacji telewizyjnych w Polsce. Pod tą nazwą kryje się obecnie istniejący od 1994 roku nadawca kanałów lokalnych, emitujący swój program w sieciach Małopolskiej Telewizji Kablowej "S.TAR".

Główna stacja sieci TTK działa w Tarnowie i to na niej właśnie wzorowana będzie nowa gdańska telewizja. Nadawany codziennie od 16.00 do późnej nocy program wypełnią emitowane co godzinę lokalne serwisy informacyjne, relacje z wydarzeń kulturalnych i sportowych, reportaże, magazyny publicystyczne, rozrywkowe i poradnikowe. TTK cechuje rekordowa jak na lokalną telewizję ilość, jak również jakość, produkcji własnej. Większość dziennego programu to nie - jak w przeciętnej tego typu stacji - powtórki, a programy premierowe, zwykle nadawane na żywo. Przeprowadzone na zlecenie Małopolskiej Telewizji Kablowej badania oglądalności, wykazały, że wyniki oglądalności TTK na terenie Tarnowa są porównywalne z TVN czy Polsatem!

TTK powstawało w czasach, gdy prywatne telewizje w Polsce były jeszcze w powijakach. Widzowie z Trójmiasta również mieli już kiedyś okazję ogladać ten kanał. Rok po uruchomieniu pierwszej stacji TTK w Tarnowie przyszła kolej na inne miasta - w tym Gdynię. Przez dziesięć lat Twoja Telewizja Kablowa przechodziła przemianę z amatorskiego, ale lubianego przez widzów, kanału w lokalny programu z prawdziwego zdarzenia. W Gdyni niestety to się nie udało, gdyż po trzech latach nadawania TTK zmuszone było przerwać działalność.

W jego miejsce Telewizja Kablowa Multimedia zdecydowała się wprowadzić własny program - Tele-Top (prędzej TV Gdynia). O ile TTK dość szybko się rozwijało, o tyle nowa stacja z miesiąca na miesiąc obniżała sobie poprzeczkę. I tak oto w grudniu zeszłego roku Tele-Top zawiesił produkcję programu. Okazuje się jednak, że mimo braku lokalnej telewizji, żaden z liczących się trójmiejskich operatorów nie widzi miejsca dla TTK w swojej ofercie. Zarówno UPC, jak i Multimedia Polska wolą przez pół roku emitować planszę "Tele-Top - emisja próbna", a w ramach tejże codzienną porcję odcinków archiwalnego magazynu o modzie, nijak nie związanego z tematyką lokalną.

Początkowo więc program TTK dostępny będzie tylko w sieci kablowej BPS (Black-Plate S.Tar), której współwłaścicielem jest MTK i w kilku innych osiedlowych telewizjach na terenie gdańskich dzielnic: Zaspy, Przymorza i Wrzeszcza.Tydzień w skrócie (08.07)

TVN zamierza wprowadzić od września nowe, wspólne studio dla "Faktów" i serwisów TVN 24. Jest to już kolejny krok w procesie łączenia redakcji obu programów. Podobnie jak powierzenie przed kilkoma miesiącami popołudniowych i wieczornych wydań "Faktów" ekipie TVN 24.

Prawnicy TVN szykują pozew przeciwko Tomaszowi Lisowi. Stacja uważa, że dziennikarz, oferując dotychczasowym pracownikom TVN stanowiska w Polsacie, złamał warunki zawartej z nią umowy o pracę (do września Tomasz Lis jest formalnie zatrudniony w TVN). W przypadku przegranego procesu Lisa może czekać zwrot pracodawcy równowartości pięciu pensji.

Operator telewizji kablowej "Vectra" zawarł umowę z "Kino Polska TV" na rozpowszechnianie tego programu w swoich sieciach. W ten sposób stacja dotrze docelowo do 650 tysięcy nowych abonentów z 96 miast, w których działa sieć "Vectra".TVN jednak dalej FTA! (02.07)

W momencie zakodowania przez TVN pakietu swoich kanałów nadawanych z HotBirda, platforma cyfrowa Polsatu uruchomiła przekaz TVN i TVN siedem na własnym transponderze. Co ciekawe, jest on niekodowany, a więc dostępny dla posiadaczy zestawów FTA. Niestety, ze względu na przepełnienie transponderów Polsatu, co jest od dawna znanym faktem, kanały te emitowane są w nienajlepszej jakości (min. z dźwiękiem mono). Poza tym, nie wiadomo, jak długo przekaz pozostanie odkodowany. Poniżej zamieszczamy nowe parametry odbioru TVN i TVN 7.

satelita: HotBird 3
transponder: 81 (12.322 Mhz)
polaryzacja: pozioma (H)
SID: 7371 (dla TVN 7) i 7372 (dla TVN)
Video PID: 801 (TVN 7) i 806 (TVN)
Audio PID: 802 (TVN 7) i 807 (TVN)Zmiany w TVN Meteo (02.07)

Od 1 lipca widzowie TVN Meteo mogą oglądać ten kanał w nieco poprawionej szacie graficznej. Przede wszystkim logo wyświetlane jest na ekranie już nie w wersji biało-pomarańczowej, a w oryginalnych kolorach. Tuż pod nim znajduje się teraz, podobnie jak na TVN 24, praktyczny zegar. Ponadto dolny pasek z informacjami wzbogacił się o okienko z informacją o ramówce - podawany jest tam czas emisji kolejnej prognozy. Powyższe zmiany są już kolejnym trafnym posunięciem TVN Meteo po zrezygnowaniu z "ramkowej" formy tego kanału.

NIEZBĘDNIK
» polskie stacje TV - metody odbioru
» polskie radia FM w Internecie
» katalog polskich radiostacji internetowych
» artykuły medialne

© Copyright by EMSoft 2003-2007