EMSoft
EMSOFT: MEDIA - AKTUALNOŚCI
POWRÓT
» dział "media"
» archiwum newsów

SIERPIEŃ, WRZESIEŃ 2004Coś się kończy, coś zaczyna (02.09)

1 września o godzinie 16.55 emisję swojego programu zaczął kanał TV Biznes - pierwsza w naszym kraju telewizja informacyjno-publicystyczna zajmująca się głównie tematyką gospodarczo-biznesową. Stacja nadaje z Poznania z budynku Międzynarodowych Targów Poznańskich, ale swoje studio posiada także w Warszawie. Ofertę kanału wypełniają serwisy informacyjne (prezentowane pięć minut przed pełną godziną) i nadawane pomiędzy nimi magazyny: "Gość dnia", reportaże "Anatomia sukcesu", talk-show "Bugaj kontra Ziemkiewicz" czy też mniej związane z samym biznesem: "Stary Browar" (o tematyce kulturalnej) i "Podróże TV Biznes". TV Biznes ma być polskim odpowiednkiem Bloomberga czy CNBC.

Tymczasem niepewne są losy nadającej od 10 lutego 2003 roku TV Pilot. Wygląda na to, że stacja jest równie nierentowna co pozostałe (nieistniejące już) filary projektu Pilot Media - tygodnik telewizyjny i portal internetowy. Przypomnijmy: TV Pilot miałą być polskim programem tematycznym poświęconym mediom. Niestety, całe przedsięwzięcie okazało się niezbyt trafione i ostatecznie skończyło się na słabej jakości kanale, nadającym głównie zapowiedzi programów innych stacji. Najprawdopodobniej więc telewizja ta w najbliższym czasie zamilknie. Realna jest podobno jednak perspektywa przejęcia "Pilota" przez właściciela koncesji na kanał informacyjny "Moja Telewizja" i zbudowanie tejże stacji na bazie TV Pilot.Jesień w telewizji (02.09)

Tego lata czołowe stacje telewizyjne uraczyły nas swoimi wizjami jesiennych ramówek. Głośnych zapowiedzi było wiele, ale postarajmy się podsumować, co naprawdę czeka nas - telewidzów - w najbliższych tygodniach.

Największymi autami wrześniowych ramówek miały być z pewnością zmiany w programach informacyjnych. Roszady w redakcji "Wiadomości" (jak i programów publicystycznych Jedynki) wciąż jednak trwają, opóźnia się też budowa nowej scenografii studia. Tak więc widzowie nadal zmuszeni będą oglądać serwisy TVP 1 w scenerii newsroomu. Jeszcze bardziej zagadkowe są plany - bardzo oszczędnego, jeśli chodzi o udzielanie informacji prasowych - Polsatu. Nie bardzo wiadomo, jak ma wyglądać nowy serwis informacyjny tejże stacji. Na razie nadal oglądać możemy na jej antenie "Informacje" w dotychczasowej formule. Jak bowiem wiadomo - dopiero w sierpniu Tomasz Lis - który będzie w Polsacie odpowiedzialny za zmiany programowe - przestał być formalnie pracownikiem TVN. W dodatku okazuje się, że rozgłaśniane latem przez dziennikarzy pogłoski o zastapieniu "Informacji" Polsatu "Dziennikiem" nie są tak do końca pewne. Najmniej tajemnicze, choć pewnie z kolei najbardziej oczekiwane, są nowości TVN-u. Od 6 września ma całkowicie zmienić się sposób prowadzenia "Faktów". Ponadto ten czołowy program TVN doczeka się dużo nowocześniejszej scenografii. O ile jednak Polsat postawił na rozbudowę wieczornego wydania serwisu o część publicystyczną (rozmowę w studiu), o tyle wieczornego wydania "Faktów" od kilku dni nie uświadczymy już wcale. Ponadto zmieniła się pora emisji "Faktów" popołudniowych - teraz nadawane sa one o godz. 16.45. Z organizacyjnego punktu widzenia istotną nowością jest to, że zarówno programy TVN 24 jak i "Fakty" będą mieć teraz wspólną redakcję.

Tymczasem równie istostnym co programy informacyjne elementem wrześniowych ramówek ma być publicystyka. Jest już pewne, że w Jedynce zobaczymy od września Monikę Olejnik, której nowy program "Prosto w oczy" - mający pojawiać się od poniedziałku do czwartku po "Wiadomościach" - śmiało można nazwać kontynuacją "Kropki nad i". Ponadto na natenie TVP 1 pojawiać się będzie przegląd wydarzeń tygodnia prowadzony przez Jacka Żakowskiego i zapraszanych do studia komentatorów życia politycznego. Już teraz zniknęły natomiast dotychczasowe audycje publicystyczne, takie jak: "Tygodnik polityczny Jedynki", "Gość Jedynki" czy "Woronicza 17". Propozycje Polsatu z kolei znów są dość niejasne. Sporo słyszy się o nowym autorskim programie Tomasza Lisa, ale mało znanych jest w tej sprawie konkretów. W TVN z kolei - czego nie da się ukryć: publicystyka była i chyba pozostanie na dość niskim poziomie. Ciekawą nowością jest jednak to, że wraz z powrotem na telewizyjny ekran Jacka Żakowskiego pojawi się na nim ponownie Piotr Najsztub. Kiedyś obaj prowadzili popularny "Tok Szok" - obecnie Jacek Żakowski, jak już pisaliśmy, rozpoczyna współpracę z Jedynką, zaś Piotra Najsztuba zobaczymy w TVN, gdzie poprowadzi autorski talk-show "Najsztub pyta".

Kolejnym mocnym punktem ramówek, szczególnie w stacjach komercyjnych, mają być produkcje rozrywkowe. W Polsacie - niestety - brak spoecjalnych nowości. Stacja wkrótce uraczy widzów kolejną edycją "Baru", trwają też przygotowania do nowego "Idola". Kontynuowane będą produkowane przez Polsat seriale komediowe i obyczajowe. Popularne niegdyś "Miodowe lata" przejdą jednocześnie sporą metamorfozę (przypomnijmy, że w podobny sposób odświeżona została niedawno formuła "Rodziny zastępczej"). Dużo więcej nowości zafunduje widzom TVN. Wśród nich oczywiście pojawi się najdroższy program w historii stacji - "Wyprawa Robinson", którego koszty realizacji kilkakrotnie przekroczyły koszt nagrania jednej edycji "Agenta". Amerykańską wersję tego reality show oglądać mogliśmy przed laty w TVP 2 - był to popularny u nas program u nas znany pod nazwą "Ryzykanci". Dość duży nacisk TVN położył na rozreklamowanie nowych godzin nadawania teleturnieju "Najsłabsze ogniwo" i show "Mamy cię", jednak podobne zmiany pór emisji spotkają szereg innych programów - jak choćby "Maraton uśmiechu" czy "Usterkę" (od teraz oba cykle nadawane będą w niedzielne popołudnia). Jednocześnie jednak sporo programów całkowicie zniknie z anteny TVN. Widzowie nie zobaczą min. nowych odcinków dwóch zbliżonych tematycznie widowisk: "Dla Ciebie wszystko" i "Chwili prawdy" (której emisji stacja zaprzestanie pod koniec września).

Tak w dużym skrócie przedstawia się porównanie nowości przygotowanych na jesień przez czołowe w naszym kraju stacje TV. Pozostaje zatem tylko dodać, jak wprowadzane przez nadawców zmiany wygladają w oczach widzów. W przeprowadzanej na stronach EMSoft sondzie wzięło udział niewielu głosujących, jednakże wyniki warto tu przedstawić. Otóż najkorzystniej oceniane są wrześniowe propozycje TVN - co raczej nie jest dużym zaskoczeniem. Na drugim miejscu - o dziwo - znalazł się kanał Tele 5 (co wynika pewnie ze specyfiki naszej strony), na trzecim zaś - Polsat.Wrzesień z Tele 5 (11.08)

Telewizja Tele 5 udostępniła już swoją wstępną ramówkę na wrzesień. W programie stacji zajdą od jesieni pewne zmiany, z anteny zniknie część propozycji, pozostaną jednak wszystkie cieszące się największą popularnością.

Od poniedziałku do piątku ofertę serialową Tele 5 wypełnią dwie sztandarowe propozycje tej stacji - nowe odcinki seriali "Czynnik PSI" i "Zauroczenie". W dalszym ciągu nadawane będą dwa pasma filmowe - główne o godzinie 20.00 i niedawno wprowadzone popołudniowe - zaczynające się w samo południe. Ponadto codziennie na antenie Tele 5 będzie można przez godzinę oglądać filmy dokumentalne. W weekendy ramówkę wzbogaci ponadto serial "On i ona" oraz - jak dotychczas - filmy familijne. W paśmie erotycznym będzie można oglądać nowy cykl "Wspaniały świat seksu".

Tele 5 kontynuować będzie emisję swojej produkcji własnej. Wśród niej motoryzacyjnego magazynu "Moto mix", programu o muzyce klubowej "DJ Tour" i kulinarnego show "Buon Apetito!". Pory emisji pozostaną mniej więcej te same. Na antenę powróci także magazyn prawniczy "Werdykt". Aż pięć razy w ciągu całego dnia nadawane będą serwisy pogodowe, a dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku sonda uliczna "Rozmowy w tłoku". Niestety, w nowej ramówce widzowie nie ujrzą już programu "Brzmienie na życzenie". Zwiększy się także ilość pasm telezakupowych.

Nie zmienią się propozycje Piątki dla młodszych widzów. Na antenie Tele 5 pozostanie "Księżniczka Szeherezada" i ostatnia nowość - "Przygody Sandokana". Codziennie rano stacja będzie nadawać serial "Dzieciaki w opałach".[ starsze newsy ]

NIEZBĘDNIK
» polskie stacje TV - metody odbioru
» polskie radia FM w Internecie
» katalog polskich radiostacji internetowych
» artykuły medialne

© Copyright by EMSoft 2003-2007