EMSoft
EMSOFT: MEDIA - AKTUALNOŚCI
POWRÓT
» dział "media"
» archiwum newsów

PAŹDZIERNIK 2004Mocne wejście "Wydarzeń" (11.10)

Jeszcze przed wakacjami czołowe polskie stacje TV zapowiadały przełomowe zmiany w swoich programach informacyjnych. Gdy ponad miesiąc ruszały nowe "Fakty", wydawało się, że konkurencji długo nie uda się przebić TVN-u. Teraz jednak śmiało można się zastanowiać, czy ta prawdziwą "rewolucja informacyjna" nie nastała dopiero dziś.

TVN-owski program, mimo wprowadzenia nowego kosztownego studia, tak naprawdę zmienił się niewiele. Pojawiła się nowa grafika, pozostał natomiast ten sam styl prowadzenia serwisu i bardzo podobny sposób przygotowywania materiałów. Nowoczesna technika - gadżety, które w często używane w pierwszych odcinkach miały być synoniem nowoczesności programu, po tygodniu praktycznie poszły w odstawkę. Ma się wrażenie, że wszystkie te nowości wprowadzone zostały jedynie "na pokaz". W grucie rzeczy zmieniło się niewiele, a zdania zarówno widzów jak i obserwatorów o nowych "Faktach" były bardzo podzielone.

Tymczasem Telewizja Polsat dziś po dłuższej przerwie znów pokazała swój rosnący potencjał w produkcji programów. Studio i grafika "Wydarzeń", może nie są tak kosztowne jak "Faktów", ale po prostu eleganckie - trudno sobie w końcu wyobrazić, aby to one były priorytetem przy tworzeniu dobrego programu informacyjnego. Czołówka programu - wykorzystująca klasyczną animację 3D, nawiązuje do zachodnich serwisów informacyjnych. Postawiono przede wszystkim na merytorykę. Program składał się obszernych, profesjonalnie i rzetelnie przygotowanych materiałów. Niemal każdy news wzbogacany został o relację korespondentów Polsatu z miejsca zdarzenia, plansze, wykresy, komentarze prasowe. Nie zmieniła się z kolei rozległość tematyczna polsatowskiego serwisu. Jak widać, w tym przypadku zmiany poszły w zupełnie innym - i chyba słuszniejszym - kierunku niż w przypadku konkurencji. Pozostaje tylko oczkiwać, że Polsat nie pójdzie wkrótce śladem TVN - to jest nie obniży sobie wysoko dizś postawionej poprzeczki.

Tymczasem zmiany w programach informacyjnych wciąż trwają. Już na najbliższy czwartek TVP 1 zapowiada emisję "Wiadomości" z nowego studia."Wydarzenia" zamiast "Informacji" (11.10)

Od dłuższego czasu zaobserwować możemy rywalizację czołówych polskich nadawców TV na płaszczyźnie programów informacyjnych i publicystycznych. Już dziś - w ponad miesiąc po wprowadzeniu przez TVN odmienionych "Faktów" - startuje nowy, wspólny dla obu stacji, serwis informacyjny Polsatu i TV 4. "Wydarzenia" zastapią nadawane dotychczas "Informacje" i "Dziennik" - pojawią się w dotychczasowych porach emisji tych programów. Tak więc główne wydanie nowego programu będzie można zobaczyć już dziś o godzinie 18.30. Jest to swoją drogą niespodziewane posunięcie, pamiętając, że planowana była emisja programu w bardziej atrakcyjnej porze. Nowy serwis porpowadzą najprawdopodbniej Hanna Smoktunowicz i Jarosław Gugała. Kilka dni temu Polsat ujawnił zdjęcia z nowego studia i czołówkę programu. Czym poza tym "Wydarzenia" będą się różnić od poprzednika - nie wiadomo. Warto też zauważyć, iż - wbrew temu co podała jedna ze stron internetowych - nowy serwis nie będzie się ukazywać w TV Puls, mimo iż ta jest obecnie pod kontrolą Polsatu, a przed laty jako pierwsza wykorzystała tytuł "Wydarzenia".Co z TVP Kultura? (11.10)

Czyżby telewizja publiczna okazała się być niezdolna do prowadzenia kanałów tematycznych? Wiele wskazuje na to, że tak. Kilka lat temu niepowodzeniem zakończył się plan uruchomienia przez TVP telewizji muzycznej pod nazwą "Tylko Muzyka" - ostatecznie skończyło się na kilkumiesięcznej emisji testowej. Kolejny projekt kanału tematycznego TVP pojawił się dopiero w czerwcu br. Wtedy to Telewizja Polska ujawniła plany stworzenia stacji o profilu kulturalnym i złożyła wniosek koncesyjny. Mówiło się, że kanał ma ruszyć pod koniec roku. Okazuje się, że tym razem znów się może skończyć tylko na niezarealizowanym projekcie. TVP nie może dojść do porozumienia z KRRiTV w sprawie finansowania stacji. Uruchomienie TVP Kultura (którego koszt szacuje się na 40 mln złotych) miało być finansowane z dodatkowych środków abonamentowych. Na drodze stoją jednak w tym przypadku regulacje prawne. Szkoda, że nikt z TVP nie zorientował się o tym prędzej...[ starsze newsy ]

NIEZBĘDNIK
» polskie stacje TV - metody odbioru
» polskie radia FM w Internecie
» katalog polskich radiostacji internetowych
» artykuły medialne

© Copyright by EMSoft 2003-2007