EMSoft
EMSOFT: MEDIA - AKTUALNOŚCI
POWRÓT
» dział "media"
» archiwum newsów

GRUDZIEŃ 2004TV Odra zamiast TeDe (20.12)

Mieszkańcy kilku miast zachodniej Polski w najbliższym czasie będą mieli okazję oglądać nową telewizję lokalną. TV Odra zastąpi dotychczasowe stacje lokalne grupy telewizyjnej Odra. Należą do niej kolejno: Telewizja Dolnośląska "TeDe" z Wrocławia, TV Bryza Szczecin, Telewizja Vigor Gorzów Wielkopolski, TV-51 Zielona Góra, Telewizja Aval Jelenia Góra, Telewizja Zagłębia Miedziowego Lubin. Nie wiadomo, czy stacja dostępna będzie w Radomsku, gdzie przed laty działała zrzeszona w sieci Odra Niezależna Telewizja Lokalna.

Stacje grupy Odra powstawały w latach 1994-1995, często w miejsce zlikwidowanych ośrodków Polonii 1. Początkowo wszystkie produkowały własne programy o charakterze lokalnym, emitowane na przemian ze wspólnym pasmem. Blok programów wspólnych rozprowadzany był w godzinach nocnych na kanale TV Polsat i zgrywany na kasety przez techników poszczególnych stacji. Dopiero w 1998 roku grupa Odra rozpoczęła współpracę z Naszą TV poprzez retranmisję jej programów. Ilość audycji lokalnych uległa znacznemu zmniejszeniu. Po przekształceniu się Naszej TV w TV 4 większość stacji w ogóle zaprzestała emisji własnych programów. Do dziś produkują je tylko TeDe Wrocław i TZM Lubin.

Działanie pozostałych telewizji na dłuższą metę okazało się nieopłacalne. Obecnie retranmistują one w całości programy TV 4, ich sprzęt został sprzedany, a siedziby spółek przeniesione do Wrocławia. Jednakże, aby stacje te mogły przedłużyć wygasające już dziesięcioletnie koncesje, muszą ponownie zacząć emisję lokalnych programów. Taki warunek postawiła KRRiT. Dlatego w ich miejsce powstanie TV Odra, która produkować będzie dwie godziny lokalnych audycji dziennie, a w pozostałym czasie nadal reemitować program "Czwórki".

Jednakże TV Odra nie ma wcale zamiaru odbudowywać swych struktur w całej zachodniej Polsce. Materiały przygotowywać będą dla niej głównie lokalni korespondenci. Całość programu produkowana będzie przez obecną Telewizją Dolnośląską i częściowo przez Telewizję Zagłębia Miedziowego. TV Odra przestanie być (i tak działająca dziś jedynie formalnie) siecią, uzyska jedną koncesję, a we wszystkich miastach pojawi się ten sam program.80 lat Polskiego Radia (20.12)

W 2005 roku publiczne radio obchodzić będzie 80 lat swojego istnienia. Z okazji jubileuszu stacja przypomni swoje archiwalne audycje i po 11 latach od ostatniej zmiany wprowadzi nowe logotypy. Odmieniony znak graficzny otrzyma nie tylko spółka Polskie Radio, ale też wszystkie pięć anten (Jedynka, Dwójka, Trójka, PR Bis i Radio Polonia). Nowe loga, mimo swojej prostoty, prezentują się dużo bardziej nowocześnie i gustownie niż obecne, w związku z czym znacznie lepiej nadają się do celów promocyjno-marketingowych.

Polskie Radio SA powstało w 1925 jako prywatna spółka ubiegająca się o koncesję na nadawanie ogólnopolskiego programu radiowego. Podobny cel postawiło sobie wcześniej Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadające już wtedy próbne, pierwsze w historii polskiej radiofonii audycje. Ostatecznie koncesję otrzymało Polskie Radio - nieznana wówczas spółka, za którą stał jednak ogromny kapitał. Już w 1926 roku PR nadało pierwszą własną audycję z rozgłośni przy ul. Kredytowej w Warszawie. W kolejnych latach większość udziału w spółce wykupił Skarb Państwa.Viasat Explorer w sieci Multimedia (14.12)

W ofercie sieci kablowej Multimedia w Gdyni dostępne są już polskojęzyczne wersje kanałów tematycznych ze szwedzkiego pakietu Viasat. Stację Viasat Explorer oglądać można zamiast programu Edusat (kanał S-36), z kolei Viasat History zastapiło program 4fun.tv (kanał S-29). Pojawienie się Viasatu w Gdyni sugeruje, że wkrótce może on stać się dostępny także dla abonentów w innych miejscowościach, gdzie działa sieć Multimedia.Nowa strona internetowa Polonii 1 (09.12)

Telewizja Polonia 1 uruchomiła w dniu wczorajszym nową witrynę internetową. Na stronie znajdują się podstawowe informacje o tej telewizji i pod tym względem serwis nie różni się zbytnio od swej dotychczasowej wersji. Najistotniejszą zmianą jest wprowadzenie nowego layoutu, co najwyraźniej wiąże się z ostatnią zmianą oprawy graficznej kanału Polonia 1. Nowa witryna wykonana została zatem w charakterystycznych obecnie dla stacji odcieniach błękitu. Praktycznym dodatkiem jest nowy sposób prezentacji ramówki kanału wzbogacony o proste opcje wyszukiwania. Serwis internetowy Polonii 1 obejrzysz pod adresem: www.polonia1.pl.[ starsze newsy ]

NIEZBĘDNIK
» polskie stacje TV - metody odbioru
» polskie radia FM w Internecie
» katalog polskich radiostacji internetowych
» artykuły medialne

© Copyright by EMSoft 2003-2007