EMSoft
EMSOFT: MEDIA - AKTUALNOŚCI
POWRÓT
» dział "media"
» archiwum newsów

MARZEC-CZERWIEC 2005TV Centrum straciła koncesję! (12.06)

Telewizja Centrum po raz kolejny ma problemy! 10 czerwca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zadecydowała o cofnięciu właścicielowi stacji - Grupie Multimedia - koncesji na nadawanie programu.

Zarząd TV Centrum nie kryje zaskoczenia zaistniałą sytuacją. Telewizja ta zawiesiła nadawanie jeszcze w grudniu 2003 roku, kiedy to zmuszona była przerwać działalność z przyczyn finansowych. Pół roku temu stacja zaczęła czynić przygotowania do ponownego startu, już pod okiem nowego właściciela. Inwestorem okazał się Marek Budziak - który zainteresował się zakupem udziałów Grupy Multimedia głównie dlatego, iż posiadała ona ważną koncesję na rozprowadzanie programu telewizyjnego.

Od stycznia br. nadawca prowadził intensywne przygotowania do reaktywacji TV Centrum. Stacja była w trakcie zakupu i produkcji programów, jak również sfinalizowała podpisywanie umowy o dystrybucję swego programu przez satelitę Eutelsat HotBird. Spłacała również długi zaciągnięte przez poprzedniego właściciela. W momencie startu kanał byłby niekodowany i bezpłatny. Ofertę nowej telewizji wypełniać miały min. programy sportowe i edukacyjne.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma prawo odebrać koncesję w przypadku, gdy nadawca nie emituje programu przez okres dłuższy niż trzy miesiące. Na ten właśnie przepis powołała się Rada, uzasadniając swą decyzję. Dziwi jednak fakt, iż koncesja TV Centrum nie została cofnięta przez blisko rok od zawieszenia przez stację działalności, a dopiero po tym jak nowy właściciel poinformował Radę o zmianach w strukturze własnościowej spółki i przygotowaniach do wznowienia przez stację emisji.

Cała sytaucja jest tym bardziej zaskakująca, iż ważną koncesję w dalszym ciągu posiada Telewizja Niepokalanów, mimo iż przerwała ona nadawanie ponad dwa lata temu - w kwietniu 2003 roku z przyczyn finansowych - a jej właściciel w ogóle nie przewiduje wznowienia produkcji programu.

W świetle powyzszych faktów działalnie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trudno jest motywować dbałością o ład w eterze, natomiast wydaje się być ono ewidentną próbą zaszkodzenia właścicielowi TV Centrum.Tele-Top Gdynia ponownie nadaje! (01.04)

Od 1 kwietnia Gdynia może ponownie poszczycić się lokalną telewizją. Po ponad rocznej przerwie telewizja kablowa Multimedia wznowiła nadawanie w Trójmieście programu lokalnego spod znaku Tele-Top. Stacje o tej nazwie działają od lat w sieciach Multimedia w całej Polsce.

Nowy Tele-Top ruszył pod hasłem "To nie nasza telewizja. To Wasza telewizja." Stacja przywitała widzów dynamiczną elektroniczną muzyką, podczas której w kilkunastu krótkich hasłach zaprezentowano ofertę nowego kanału. Według zapowiedzi mają się w niej znaleźć min. programy publicystyczne, rozrywkowe, relacje z koncertów, trasmisje imprez sportowych, reportaże i inne programy o tematyce lokalnej. Następnie stacja rozpoczęła nadawanie zwiastunów wybranych propozycji programowych, w tym talk-show-u "PUB-licystyka" czy retranismisji meczów gdyńskiej Arki, które już w poprzedniej odsłonie Tele-Topu były jedną z najpopularniejszych propozycji programowych. Na antenie zaprezentowany został także pilotażowy odcinek cyklu "Kręci się", poświęconego tematyce kina offowego, emitowanego już od kilku miesięcy we wszystkich stacjach sieci Tele-Top. Pojawiać się on będzie - podobnie jak w całej Polsce - w poniedziałki od 20.00.

Na razie na antenie Tele-Topu oglądać można wyłącznie nadawane w pętli wyżej wymienione zwiastuny programów. Emisję normalnego programu Tele-Top zacznie najprawdopodobniej już jutro. Niestety, nie jest to informacja potwierdzona, gdyż sieć Multimedia nie raczyła udzielić nam na temat nowego programu lokalnego żadnych informacji. Na pewno jednak już jutro ruszy emisja bloku ogłoszeń drobnych, które pojawiać się będą codziennie w godzinach od 9.00 do 17.00

Trudno powiedzieć, czy nowemu Tele-Topowi, w przeciwieństwie do swego poprzednika, uda się wreszcie odnieść sukces. Warto jednak zauważyć, że gdy 9 maja 1998 stacja ruszała po raz pierwszy, opierała swą ramówkę praktycznie w całości o programy ogólnopolskiego "wypełniacza" dla lokalnych telewizji kablowych, produkowanego przez firmę ART-TV Sat ("Twoja Telewizja Miejska"). W momencie, gdy emisja wspólnego pasma została zawieszona, gdyńska telewizja nie była w stanie zapełnić swojego programu żadnymi sensowymi propozycjami dla widza. Nowy Tele-Top nie reklamuje się już jednak słabej jakości filmami i serialami, a stawia niemal wyłącznie na produkcję własną, poświęconą oczywiście problematyce lokalnej. Inną znaczącą różnicą jest fakt, że produkcją programu nowego Tele-Topu zajmie się teraz zewnętrzna firma, a nie jak to było do momentu zawieszenia emisji w 2003 roku - pracownicy zatrudnieni bezpośrednio przez właściciela telewizji.

Telewizja lokalna Tele-Top jest dostępna na kanale 12 w sieci kablowej Multimedia w Gdyni, w dotychczasowym miejscu programu AXN (ten przeniesiony został na częstotliwość, na której do tej pory emitowana była panorama Chyloni).TV 4 kończy nadawanie analogowe (04.03)

Telewizja TV 4 przechodzi z satelitarnej emisji analogowej na cyfrową. 1 marca uruchomiony został niekodowany cyfrowy przekaz tego kanału na transponderze Cyfrowego Polsatu. Dotychczasowa emisja analogowa zostanie zakończona z dniem 27 kwietnia 2005. Oznacza to, że po tym terminie posiadaczom analogowych zestawów satelitarnych pozostanie dostęp do zaledwie dwóch stacji polskojęzycznych - TV Polonia i TVN.

Parametry odbioru TV 4 w przekazie cyfrowym:
Satelita: Eutelsat HotBird 6
Częstotliwość: 11.158 MHz
Transponder: 132
Polaryzacja: pionowa (V)
SR 27500
FEC: 3/4
SID: 13103
Video PID: 289
Audio PID: 290

Jako niekodowany kanał cyfrowy (FTA) TV 4 dostępne będzie jednak tylko do 30 czerwca. Po tym terminie sygnał zostanie zakodowany i docelowo ma być dostępny tylko dla abonentów platform cyfrowych oraz sieci kablowych. Oczywiście stacja nie zaprzestanie emisji programu przez nadajniki naziemne.Ruszył nowy kanał filmowy - Cinemax (04.03)

23 lutego wystartował Cinemax - nowy płatny kanał filmowy, którego nadawcą jest HBO CE. Stacja dostępna jest w krajach Europy Środkowej, w tym w Polsce, w lokalnych wersjach językowych. Jest to już czwarty na naszym rynku - po HBO, HBO 2 i AXN - program wprowadzony przez HBO CE.

Ofertę stacji wypełni kino europejskie i światowe, produkcje nagradzane na festiwalach filmowych i kino niezależne. Cinemax nadawać będzie 18 godzin dziennie, a w weekendy przez całą dobę.

Program jest już dostępny dla abonentów Cyfrowego Polsatu i warszawskiej sieci kablowej Aster, a już wkrótce pojawi się w kolejnych wybranych telewizjach kablowych. Do końca marca kanał oglądać można za darmo.[ starsze newsy ]

NIEZBĘDNIK
» polskie stacje TV - metody odbioru
» polskie radia FM w Internecie
» katalog polskich radiostacji internetowych
» artykuły medialne

© Copyright by EMSoft 2003-2007