EMSOFT - PRZEWODNIK PO STACJACH RADIOWYCH
POWRÓT
POLECAMY
ZOBACZ TEŻ
AKTUALIZACJA
KONTAKT

RADIO TOK FM


Pierwsze radio informacyjne

Radio TOK FM
częstotliwości stacji radiowych
Grupa medialna: Agora S.A.
Nadawca: Inforadio Sp. z o.o.
Rozpoczęcie emisji: 1998
Charakter programu:
informacyjno-publicystyczny
Zasięg: ponadregionalny
Liczba stacji nadawczych: 22
Pokrycie ludnościowe: 11,1 mln

Strona internetowa: www.tokfm.com.pl

CZĘSTOTLIWOŚCICzęstotliwości [MHz]
Białystok 93,9
Bydgoszcz 98,5
Częstochowa 95,8
Gdańsk 97,8
Gdynia 95,2
Elbląg 89,2
Gorzów Wielkopolski 87,9
Katowice 97,4
Kielce 94,9
Kraków 102,9
Lublin 93,8
Łódź 97,4

Częstotliwości [MHz]
Opole 96,9
Płock 101,2
Poznań 97,7
Radom 104
Rzeszów 93,6
Szczecin 99,3
Tarnowskie Góry 104,3
Toruń 88,2
Warszawa 97,7
Wrocław 95,8
Zduńska Wola 105,4


Kolorem szarym oznaczono nadajnik planowany do uruchomienia.

Mapa zasięgu - Radio TOK FM

PROGRAMRadio TOK FM to ponadregionalna rozgłośnia o profilu informacyjno-publicystycznym (format news & talk). Stacja, prowadzona przez spółkę Inforadio, działa w strukturach Grupy Radiowej Agory.

Ramówkę radia tworzą liczne programy o charakterze publicystycznym, poradnikowym i edukacyjnym. Na antenie obecna jest m.in. tematyka społeczna, gospodarcza, kulturalna, sportowa i popularnonaukowa. Ze stacją współpracuje grono kilkudziesięciu dziennikarzy i publicystów, wśród nich: Daniel Passent, Piotr Najsztub, Jacek Żakowski czy Tomasz Raczek.

Ważną część programu stanowią serwisy informacyjne i magazyny reporterskie. W pasmie dziennym wiadomości nadawane są co 20 minut (w programie wieczornym i nocnym - co godzinę).

Ofertę Radia TOK FM uzupełniają audycje muzyczne i satyryczno-rozrywkowe. Prezentowana muzyka to m.in. folk oraz jazz. Znaczna część programu realizowana jest z udziałem słuchaczy.

HISTORIARozgłośnia rozpoczęła nadawanie 18 marca 1998 roku i początkowo działała pod nazwą Inforadio. Na program stacji składały się wówczas głównie serwisy informacyjne.

Obecną nazwę radio przyjęło z początkiem grudnia 1998 roku. Jednocześnie zmienił się profil programu - ramówkę zdominowały audycje publicystyczne z telefonicznym udziałem słuchaczy. Nadawano również programy poradnikowe, w których na pytania radiosłuchaczy odpowiadali zaproszeni do studia eksperci. Ówczesną formułę radia promowało hasło: "Rozmowy niekontrolowane".

Charakter programu ponownie zmienił się z początkiem marca 2003 roku. Rozgłośnia wróciła wówczas do pierwotnej formuły radia informacyjnego. Z anteny zniknęła większość wcześniej nadawanych audycji (w ostatnich miesiącach przed zmianą formatu były to głównie emisje powtórkowe).

Nowa oferta radia bazowała początkowo na serwisach informacyjnych (nadawanych co kwadrans) oraz muzyce w formacie classic rock. Z czasem ramówkę wypełniły również audycje publicystyczne; zmianie uległ też format muzyczny.

Przez niemal siedem lat Radio TOK FM nadawało wyłącznie w ośmiu głównych aglomeracjach (w Warszawie, na Śląsku, w Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu, Trójmieście i Szczecinie). W 2005 roku rozgłośnia pozyskała częstotliwość w Opolu. Znaczne poszerzenie zasięgu nastąpiło w październiku 2012. Od tej pory programu TOK FM można słuchać również w Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Lublinie, Radomiu, Toruniu, Elblągu i Płocku. Kolejne nadajniki uruchomiono w Białymstoku i Częstochowie (rok 2015), a także w Zduńskiej Woli, Rzeszowie i Bydgoszczy (2016).

Na przestrzeni lat zmieniała się również struktura własnościowa spółki Inforadio, nadawcy TOK FM. Agora posiadała początkowo mniejszościowy pakiet 29% udziałów. W 2003 r. współwłaścicielami spółki były ponadto: fundusz Central European Broadcasting, "Polityka" Spółdzielnia Pracy oraz Wydawnictwo "Infor". Agora większościowym udziałowcem Inforadia została w 2005 r. Obecnie 66% udziałów spółki posiada Grupa Radiowa Agory, pozostałe należą do spółki Polityka Info.

SŁUCHALNOŚĆJak wynika z badania Radio Track (Millward Brown), w 2016 roku Radio TOK FM zanotowało znaczny wzrost słuchalności. Udział rozgłośni w ogólnopolskim rynku radiowym wyniósł 2% (od 1,8% do 2,4% w kolejnych falach badania). W roku wcześniejszym radio zanotowało udział w czasie słuchania na poziomie 1,4%.

© Copyright by EMSoft 2003-2017